Dwutysiącletnie zastosowanie czarnuszki siewnej w lecznictwie i kuchni – właściwości, zastosowania i przepisy

Od długiego czasu, przekraczającego 2000 lat, czarnuszka siewna znajduje zastosowanie jako składnik o właściwościach leczniczych. Jej wyrazisty smak sprawia, że jest chętnie używana również w kuchni, a szeroki zakres jej właściwości przynosi korzyści również w medycynie oraz kosmetyce.

Poznajmy bliżej co to jest czarnuszka. Czarnuszka siewna, stosowana jako naturalne lekarstwo już od ponad 2000 lat, ma swoje naturalne siedliska na obszarach otaczających Morze Śródziemne. Chociaż obecnie jest hodowana w wielu miejscach na świecie, w tym także w Polsce. Termin czarnuszka (Nigella L.) odnosi się do 20 różnych gatunków tej rośliny. Mimo to, największą popularnością cieszy się właśnie czarnuszka siewna (Nigella sativa L.). Charakterystyczną cechą nasion czarnuszki jest ich intensywny, korzenny smak oraz wyraźny aromat.

Wykorzystanie czarnuszki jest wieloaspektowe – jest ona często wykorzystywana zarówno w sektorze spożywczym, jak i kosmetycznym. Pierwsze wzmianki o prozdrowotnych właściwościach czarnuszki pochodzą z czasów starożytnego Egiptu. Jest ona cytuowana w Starym Testamencie, a także w zapiskach z epoki Hipokratesa i Galena, czy wręcz w notatkach duchownych. Zarówno nasiona, jak i olej wytworzony z czarnuszki były używane do leczenia chorób układu oddechowego, problemów z żołądkiem i wątrobą, a także do wzmacniania odporności i poprawy ogólnego samopoczucia. Znalazły one zastosowanie w terapii takich schorzeń jak: astma, kaszel, zapalenie oskrzeli, bóle reumatyczne, brak apetytu, nudności oraz niestrawność.

Skład chemiczny czarnuszki jest zależny od miejsca jej pochodzenia oraz jakości gleby, na której była uprawiana. Głównym składnikiem nasion czarnuszki są tłuszcze – większość z nich to nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) należące do grupy omega-6 i omega-3. Są one szczególnie ważne dla organizmu człowieka, który nie ma zdolności do ich samodzielnego syntezowania, dlatego muszą być dostarczane zewnętrznie, za pośrednictwem pożywienia. W nasionach czarnuszki możemy znaleźć również węglowodany, białka, witaminy oraz minerały.