Skutki wdychania smogu przez kobiety w ciążę: wpływ na zdolności umysłowe dziecka

Ekspozycja na smog w okresie prenatalnym może prowadzić do ujemnych konsekwencji dla zdolności umysłowych rozwijającego się dziecka – taki wniosek został sformułowany na łamach czasopisma „Biological Psychiatry”. Wskazuje to na niebywałą wagę elementu, jakim jest jakość powietrza, które oddychają przyszłe mamy.

Okres rozwoju płodowego jest niezwykle delikatny i ważny dla zdrowia przyszłego dziecka. Wybór diety, styl życia, a także otoczenie, w którym przyszła mama się porusza, ma kluczowe znaczenie. Znaczącym czynnikiem, na który zwraca się coraz więcej uwagi, jest jakość powietrza, którym oddycha kobieta w ciąży.

Do takich wniosków doszli badacze z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) w Hiszpanii oraz Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmusa w Holandii. Eksperyment przeprowadzili na grupie 783 przyszłych matek. Badanie obejmowało monitorowanie ich stanu zdrowia i środowiska, w jakim przebywały od momentu poczęcia aż po okres szkolny ich dzieci.

Podczas badań naukowcy analizowali jakość powietrza w miejscach zamieszkania badanych kobiet. Zwracali szczególną uwagę na poziomy dwutlenku azotu, zanieczyszczenia powodowanego przede wszystkim przez ruch drogowy i palenie tytoniu, oraz na stężenie pyłów zawieszonych. Kiedy dzieci badanych matek weszły w wiek szkolny (6-10 lat), wykonano im badanie obrazowe mózgu, aby dokładniej zapoznać się z budową tego organu.