Co to są zaburzenia nastroju? Przyczyny, rodzaje i metody leczenia

Zdarza się, że niewytłumaczalne smutki lub skrajne uczucia euforii zaczynają dominować w naszym codziennym życiu. To mogą być oznaki zaburzeń nastroju – schorzenia psychicznego, które dotyka wielu ludzi na całej kuli ziemskiej. Najbardziej popularne formy tej choroby to depresja i choroba afektywna dwubiegunowa. Ale czym dokładnie są te zaburzenia? Jakie są ich przyczyny? Jakie rodzaje można wyróżnić i jak wygląda proces ich leczenia?

Zaburzenia nastroju są jednymi z najczęściej występujących schorzeń psychicznych na świecie. Szczególnie wysoką częstość występowania mają zaburzenia depresyjne, z którymi zmaga się nawet co piąta osoba na Ziemi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja znalazła się na czwartym miejscu wśród przyczyn niepełnosprawności na świecie w 2002 roku.

Zaburzenia nastroju nie rozróżniają płci – dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wiele osób zmaga się z tym problemem, a eksperci twierdzą, że prawie każdy z nas doświadczy przynajmniej raz w życiu jakiegoś rodzaju zaburzenia nastroju, najczęściej pojedynczego epizodu depresyjnego. Dlatego tak ważne jest poznanie objawów i symptomów tej choroby, aby móc w porę zareagować i zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Najpopularniejsze formy zaburzeń nastroju to zaburzenia lękowo-depresyjne oraz depresja, często nazywana chorobą afektywną jednobiegunową. Charakteryzuje się ona przede wszystkim obniżeniem nastroju i brakiem zdolności do odczuwania przyjemności. Pacjenci cierpiący na depresję czują się przygnębieni, tracą zainteresowanie codziennymi czynnościami i przeżywają poczucie beznadziei. Często występuje także utrata apetytu lub wręcz przeciwnie – kompulsywne jedzenie słodyczy czy przekąsek.

Depresja sprawia, że pesymistyczne myśli i brak zainteresowania zaczynają dominować w życiu pacjenta. Człowiek nie radzi sobie z uczuciem beznadziei, rezygnuje z dotychczasowych hobby i codziennych aktywności. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się myśli samobójcze lub nawet próby samobójstwa.

Do objawów psychicznych dochodzą również symptomy fizyczne, takie jak bóle głowy, duże rozdrażnienie, bóle mięśni, częste przeziębienia, problemy ze snem czy osłabienie. Wszystko to wpływa na codzienne funkcjonowanie pacjenta.