Właściwości i zastosowania ostropestu plamistego – naturalnego sprzymierzeńca naszej wątroby

Ostropest plamisty, ten bliski krewny słonecznika z rodziny astrowatych, odnotowany jest w annałach medycyny naturalnej jako środek wspomagający pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego już od 2 000 lat. Przyjmuje się go przede wszystkim z myślą o detoksykacji organizmu oraz stymulacji procesów naprawczych w wątrobie. Nie tylko jego zdrowotne właściwości, ale również niepowtarzalna uroda budzą podziw.

Możemy zapytać dlaczego właśnie ostropest jest tak cenny dla naszego największego gruczołu, jakim jest wątroba? Kluczowe znaczenie ma tutaj sylimaryna – związek roślinny, zawierający trzy substancje, które niosą ochronę dla wątroby. W dojrzałych nasionach ostropestu, którego skuteczność doceniano już wiele stuleci temu, zawartość sylimaryny wynosi między 4 a 6%.

Sylimaryna działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, rozluźniająco i detoksykująco. Sprawia, że nasza żółć jest produkowana efektywniej i transportowana prawidłowo. Stabilizuje strukturę błon komórkowych, obniża poziom cholesterolu we krwi i zapobiega odkładaniu się blaszek miażdżycowych. Ochroni wątrobę przed negatywnym działaniem trucizn, zahamuje rozwój komórek nowotworowych i pomoże uniknąć marskości wątroby.

Przyjmowanie nasion ostropestu skutkuje również zwiększeniem poziomu glutationu w organizmie nawet o 50%. Glutation jest silnym przeciwutleniaczem, który jest ważny dla procesów detoksykacji w organizmie. Jego działanie jest silniejsze niż witaminy C i E. Pomaga w regeneracji wątroby, zastępując uszkodzone komórki nowymi, łagodzi objawy wielu schorzeń tego narządu, takich jak infekcje wirusowe (żółtaczka) czy marskość wątroby.

Kiedy warto szczególnie zainwestować w ostropest? Najlepiej sprawdzi się on przy problemach z toksyczno-metabolicznymi uszkodzeniami wątroby wywołanymi przez długotrwałe kuracje antybiotykowe, nadmiar alkoholu, chemioterapię lub zatrucia grzybami. Jest korzystny także przy zaburzeniach czynności wątroby spowodowanych złym odżywianiem lub cukrzycą. Może być stosowany profilaktycznie i leczniczo przy kamicy żółciowej.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C, zapalenie dróg żółciowych i woreczka żółciowego, a także endometrioza – jedna z przyczyn niepłodności u kobiet – to kolejne schorzenia, gdzie pomocny może być ostropest. Skutecznie pomoże wyregulować cykl menstruacyjny i skrócić czas zbyt długich krwawień.

Ostropest jest również wskazany przy stanie zapalnym skóry oraz łuszczycy, jako środek chroniący osoby z chorobą alkoholową i przechodzące detoks. Zmniejsza uszkodzenia wątroby podczas chemioterapii i wspomaga rekonwalescencję, poprzez przyspieszenie eliminacji substancji toksycznych z organizmu.