Dzieci agresywne i z problemami koncentracji? Winne mogą być słodzone napoje gazowane

Dzieci, które często się złością i mają problemy z utrzymaniem skupienia, mogą być pod wpływem słodkich napojów gazowanych. Badania opublikowane przez „Journal of Pediatrics” wskazują, że pięciolatki pijące znaczne ilości takich napoi wykazują więcej oznak agresji i mają więcej trudności z koncentracją.

Specjaliści z Columbia University w Nowym Jorku, University of Vermont w Burlington oraz Harvard School of Public Health w Bostonie dokonali analizy wyników badań dotyczących około 3 tysięcy pięcioletnich dzieci i ich matek pochodzących z 20 dużych miast w USA. Te dane zostały zebrane w ramach projektu „Fragile Families and Child Wellbeing Study”, gdzie matki odpowiadały na pytania dotyczące zachowań i diety swoich pociech.

Rezultaty badań były zaskakujące. Okazało się, że prawie połowa badanych dzieci spożywała przynajmniej jeden słodzony napój gazowany dziennie. Co więcej, 4% dzieci piło takie napoje aż cztery razy dziennie. Po dokładnym przeanalizowaniu odpowiedzi na kwestionariusze, naukowcy zauważyli wyraźny trend – im większa liczba napojów gazowanych była dostarczana do organizmu dzieci, tym częściej te przejawiały agresywne zachowania.

W dodatku, częściej zdarzało się, że dzieci pijące duże ilości słodkich napojów gazowanych miały trudności w nauce i skupianiu się w porównaniu do ich rówieśników, którzy nie spożywali takich napojów. Największe problemy natomiast dotyczyły dzieci, które piły od 4 do 5 słodzonych napojów gazowanych na dobę.