Jak walczyć z hemoroidami? Sprawdzone metody domowe na hemoroidy!

Hemoroidy, zwane również żylakami odbytu, to problem zdrowotny, który dotyka niejednego człowieka. Występują one w wyniku nierównomiernego poszerzenia naczyń krwionośnych okolic analnych. Czynnikami sprzyjającymi ich powstawaniu mogą być m.in. siedzący tryb życia, ciąża, zaparcia czy zaawansowany wiek. Z uwagi na charakter tej dolegliwości, wielu ludzi waha się zdecydować na wizytę u lekarza. Na szczęście, istnieją skuteczne metody leczenia hemoroidów we własnym domu.

Hemoroidy podzielić można na dwie główne kategorie: wewnętrzne i zewnętrzne. Hemoroidy z grupy pierwszej mogą wywoływać krwawienie, ale zazwyczaj nie są one bolesne. Hemoroidy zewnętrzne natomiast często wiążą się z silnym bólem i również mogą krwawić. Oba typy mogą zaś przeistoczyć się w formę tzw. wypadających hemoroidów, które pojawiają się jako miękkie guzki w okolicy odbytu.

Poprawiająca krążenie krwi kąpiel w ciepłej wodzie może być jednym ze skutecznych sposobów na hemoroidy. Kąpiel ta pomaga zredukować obrzęk żył w chorym rejonie i przynosi ulgę. Przed rozpoczęciem kąpieli warto dodać do wody garść soli gorzkiej, której działanie kurczące pomoże zmniejszyć obrzęk. Na hemoroidy zewnętrzne poleca się nakładanie ciepłych torebek z herbatą, które zawierają taninę – substancję o działaniu ściągającym.

Inną metodą domową na hemoroidy jest wykorzystanie zimna, które pomaga skurczyć obrzęknięte naczynia. Wygodnie jest usiąść na torbie wypełnionej kostkami lodu, przykrytej np. starą poszewką na poduszkę. Takie „siedzenie” powinno trwać około 20 minut, a następnie warto zanurzyć się na kolejne 20 minut w ciepłej kąpieli.

Badania naukowe potwierdzają, że dieta bogata w błonnik może znacznie zmniejszyć objawy hemoroidów, w tym ból i krwawienie. Właśnie dlatego, warto zadbać o odpowiednią ilość produktów bogatych w błonnik, takich jak kasze, pieczywo pełnoziarniste, płatki i nasiona, owoce czy warzywa, w swojej diecie.

W przypadku swędzenia hemoroidów, warto wypróbować miejscowe aplikacje wyciągu z oczaru wirginijskiego, który zawiera ściągającą taninę. W apteczkach dostępne są również różnego rodzaju preparaty na hemoroidy, często zawierające wazeliny, które mogą przynieść ulgę. Podobne działanie mają witamina E oraz olejek z kiełków pszenicy. Ciekawym sposobem na hemoroidy jest stosowanie tartych ziemniaków, które mają właściwości ściągające i łagodzące.