Naukowcy zalecają późniejszy początek lekcji dla dobra edukacyjnego dzieci

Stosowne jest, aby naukowcy wzywają do przesunięcia czasu rozpoczęcia lekcji w szkołach na późniejsze godziny. Motywacja? Szkoła powinna zaczynać się później, aby uczniowie mogli skupić się na nauce, osiągać lepsze wyniki w testach i odczuwać większą satysfakcję.

Według badań opublikowanych w magazynie „Learning, Media and Technology” przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda i Oxfordu, wczesne pobudki nie skutkują tym, że dzieci i młodzież mają więcej energii, uczą się skuteczniej czy uzyskują lepsze oceny. Często dzieje się odwrotnie – zbyt wcześnie wstawanie może zakłócić funkcje poznawcze i utrudniać koncentrację. Długoterminowo niedobór snu może potroić ryzyko nadwagi i otyłości u dzieci.

Więc jaka jest najlepsza pora, aby obudzić dziecko?

Z analizy danych naukowych wynika, że naukowcy ustalili odpowiedni moment dla dzieci i młodzieży, aby rozpocząć swój dzień nauki. Dla 10-latków idealna pora na rozpoczęcie lekcji to 8:30 rano. Dzieci starsze, w wieku około 16 lat, powinny zaczynać naukę między 10 a 10:30. Tymczasem dla 18-latków rzeczywisty początek nauki nie powinien mieć miejsca przed godziną 11:00. Studenci natomiast powinni zaczynać naukę jeszcze później. Znaczy to, że późniejszy początek dnia szkolnego prowadzi do lepszych wyników edukacyjnych i poprawy samopoczucia – zgodnie z wynikami badań.