Opóźniony ból mięśniowy (DOMS) versus zakwasy: zrozumienie różnic i metod leczenia

Zarówno profesjonalni sportowcy, jak i osoby trenujące dla własnej przyjemności, po ciężkim wysiłku fizycznym, często doświadczają nieprzyjemnego uczucia znanego jako opóźniona bolesność mięśniowa. Tę bolesność w potocznym języku określa się mianem „zakwasów”. Cechuje się ona tym, że rozpoczyna się od 12 do 48 godzin po treningu i może trwać nawet do 7 dni. Oto dokładne wyjaśnienie, czym jest opóźniony ból mięśniowy, jak go łagodzić i czy powinien być powodem do obaw.

Opóźniony ból mięśniowy (DOMS – delayed onset muscle soreness) to specyficzny rodzaj bólu, który występuje w mięśniach po intensywnej aktywności fizycznej. Jest związany z tkliwością mięśni, ograniczeniem ruchu i obrzękiem komórek mięśniowych. Intensywność tego bólu może być różna, począwszy od delikatnego dyskomfortu aż po silne bóle, które mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Choć naukowcy nie wyjaśnili do końca, jak powstaje opóźniony ból mięśniowy, sądzą, że ma on związek z mikrourazami w tkance mięśniowej i łącznej, które występują podczas intensywnego treningu. Istotnym jest to, że ból ten często pojawia się u osób, które przez jakiś czas nie uprawiały sportu lub które wykonują pewne ćwiczenia po raz pierwszy.