Plan na rzeźbę – dieta i ćwiczenia dla mężczyzn dążących do idealnego brzucha

Częstym celem zarówno mężczyzn jak i kobiet jest uzyskanie płaskiego brzucha. Szczególnie mężczyźni zmagają się z nadmiarem tłuszczowej tkanki w okolicach talii. Kluczem do sukcesu jest połączenie zdrowych nawyków żywieniowych z aktywnością fizyczną. Regularne ćwiczenia aerobowe oraz siłowe mogą przyczynić się do utraty nadmiaru tłuszczu z brzucha i przy tym dobrze zaakcentować muskulaturę, co pozwoli osiągnąć efekt popularnie zwanego „kaloryferem”.

Zgromadzenie nadmiernej ilości tłuszczu w obrębie brzucha to wyzwanie, z którym najczęściej borykają się mężczyźni. Problem ten nie dotyczy tylko estetyki, ale ma również aspekt zdrowotny, ponieważ zbyt duża warstwa tłuszczu na brzuchu może negatywnie wpływać na pracę narządów wewnętrznych.

Podczas poszukiwań sposobów na pozbycie się brzucha, często można spotkać się z mylnym przekonaniem, że wykonując ćwiczenia takie jak brzuszki czy aerobiczną szóstkę Weidera, tłuszczowy zapas szybko zamieni się w muskulaturę. W rzeczywistości proces ten jest jednak bardziej skomplikowany – lokalne spalanie tłuszczu poprzez skupienie na jednym obszarze ciała nie jest możliwe. Gdy zaczynamy tracić na wadze, organizm redukuje ilość tkanki tłuszczowej równomiernie na całym ciele.

Podczas początkowej fazy odchudzania brzucha bardzo istotne są ćwiczenia aerobowe, które pomagają spalać więcej kalorii i tym samym przyspieszają zużywanie energii zgromadzonej pod skórą. Najefektywniejsze są tutaj: jazda na rowerze, pływanie, bieganie czy skakanie na skakance. Na siłowni możemy wybrać orbitrek czy rowerek stacjonarny. Specjaliści doradzają, aby trening cardio, który ma przyczynić się do utraty tkanki tłuszczowej, trwał około 45 minut przy 60-70% tętna maksymalnego. Tego typu trening najlepiej jest wykonywać 3-4 razy w tygodniu.

Typowe ćwiczenia siłowe mające na celu formowanie mięśni brzucha powinny być wprowadzone dopiero po etapie redukcji tłuszczu. Można je jednak stosować od początku, aby wzmacniać mięśnie, ale nie spowoduje to zmniejszenia obwodu brzucha. Przy nadmiernym otłuszczeniu, pod warstwą tłuszczu mogą kryć się mięśnie, które zaczynają się powiększać przez ćwiczenia, co sprawia wrażenie jeszcze większego brzucha.

Gdy ilość tkanki tłuszczowej jest już na satysfakcjonującym poziomie i mięśnie stają się widoczne, warto połączyć trening siłowy z cardio. Mężczyźni powinni jednak pamiętać o unikaniu zbyt intensywnych ćwiczeń. Choć mięśnie brzucha regenerują się szybko, łatwo je przetrenować. Siłowe ćwiczenia najlepiej wykonywać 2-3 razy w tygodniu, co daje mięśniom czas na odpoczynek i regenerację, a właśnie wówczas następuje ich intensywne rozwijanie. Wśród efektywnych ćwiczeń na płaski brzuch znajdziemy: tradycyjne brzuszki, skrętoskłony, deskę, unoszenie kolan do klatki piersiowej w zwisie na drążku, podciąganie na drążku, przysiady ze sztangą na plecach, czy martwy ciąg z hantlami lub sztangą.