Poradnik wyboru najskuteczniejszych tabletek do ssania na ból gardła

Zmagając się z dolegliwościami takimi jak ból gardła, niejednokrotnie jest to wynikiem zapaleń – zarówno tych spowodowanych przez bakterie, jak i wirusy, w tym anginę ropną. W szeregach aptecznych produktów znaleźć można wiele leków, które mogą pomóc w zwalczaniu tych dolegliwości. Jednakże największą popularnością cieszą się tabletki do ssania. Te, które zawierają składniki przeciwbólowe i przeciwzapalne, są szczególnie skuteczne na problemy z gardłem. Najlepsze tabletki do ssania na gardło powinny również zawierać naturalne składniki, takie jak olejek miętowy czy mentol, a także różnego rodzaju zioła. Dla dzieci dobrym rozwiązaniem mogą okazać się lizaki lecznicze.

Ból gardła może przyjmować różne formy – od kłującego, poprzez drapiący, aż po wręcz palący. Często towarzyszy mu rozpulchnienie i zaczerwienienie tkanek gardła, a czasem (szczególnie podczas infekcji bakteryjnej) pojawiają się problemy z przełykaniem.

Do najczęstszych przyczyn bólu gardła zaliczyć można:

zapalenie gardła o charakterze wirusowym,
zapalenie gardła bakteryjne, czyli angina ropna, inaczej zwana paciorkowcową lub bakteryjną,
choroby zatok,
przeciążenie głosu,
częste przebywanie lub długotrwały pobyt w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza, takich jak te klimatyzowane,
nałóg palenia papierosów,
refluks żołądkowo-przełykowy.

Jeśli ból gardła współistnieje z nalotem na gardle, niezbędna jest wizyta u lekarza. Może okazać się konieczne zastosowanie antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych. W sytuacji, gdy ból gardła utrzymuje się powyżej 3 tygodni, lub jeśli stosowane leki nie przynoszą ulgi w czasie określonym w ulotce, również powinno się skonsultować stan zdrowia z lekarzem. Może to bowiem świadczyć o poważniejszej chorobie.