Praktyczne i skuteczne metody na problem bolących stóp

Życie na co dzień niesie za sobą wiele wyzwań. Często jednym z nich jest ból stóp, będący rezultatem rozmaitych powodów – od chorób jak grzybica, poprzez odciski, po wrastające paznokcie. Czasami jednak przyczyna bólu leży w czystym zmęczeniu czy niedogodnych butach. Na takie przypadki istnieją proste i skuteczne sposoby, które można zastosować w zaciszu domowym. Wiele z nich opiera się na korzystaniu z dobrodziejstw, jakie przynosi woda – ciepła lub zimna, a także z dodatkiem ziołowych naparów. Istotnym elementem niektórych z tych metod jest masaż.

Sposobem na ulgę dla zmęczonych stóp może być kuracja przy użyciu wody i olejków. Wykonanie jej jest proste. Wystarczy napełnić dwie miski – jedną zimną, drugą gorącą (do granic tolerancji) wodą. Po wygodnym usadowieniu się na krześle, należy umieścić stopy na 5 minut w misce z zimną wodą, a następnie przenieść je do misce z gorącą wodą. Cykl ten powtarza się kilka razy. Procedura ta korzysta z efektu kurczenia i rozszerzania naczyń krwionośnych pod wpływem zmiennej temperatury, co poprawia krążenie krwi w stopach.

Olejki eteryczne od wieków były wykorzystywane jako naturalne lekarstwo na bolące stopy. Można na przykład przygotować ciepłą kąpiel dla stóp, dodając do miski z gorącą wodą 2 krople olejku miętowego oraz po 4 krople olejków eukaliptusowego i rozmarynowego. Taki zestaw powinien być moczony przez około 10 minut. W przypadku braku olejków eterycznych, można zastąpić je mocnym naparem z herbaty miętowej.

Inny sposób to dodanie do ciepłej wody 15 gramów nalewki z arniki górskiej. Substancje zawarte w tej roślinie wspomagają krążenie krwi, przynosząc niemal natychmiastową ulgę.

Przez około 80% dnia jesteśmy aktywni fizycznie, wykonując codziennie od 8 do 10 tysięcy kroków. To ogromne obciążenie dla naszych stóp, które może prowadzić do ich bólu. Przyczyn tego stanu może być wiele, m.in.: noszenie nieodpowiednich butów, zapalenie stawów, słaba cyrkulacja krwi czy nawet cukrzyca.