Przyczyny występowania brązowych upławów w czasie ciąży

Zjawisko brązowych upławów podczas ciąży, a szczególnie na samym jej początku (na przykład w 6. tygodniu), może sygnalizować trudności z prawidłowym zagnieżdżeniem zarodka w macicy. W pierwszym miesiącu ciąży zdarza się, że kobiety doświadczają okresowego plamienia w postaci brązowej wydzieliny z pochwy. Brązowe plamienie może również świadczyć o zagrożeniu takim jak ciąża ektopowa. Czym mogą być spowodowane te objawy?

Przyczyny brązowego plamienia podczas ciąży – najważniejsze informacje

Wszystkie plamienia z pochwy powinny być dla kobiety sygnałem do przeprowadzenia dodatkowych badań diagnostycznych. Upławy mogą się pojawiać w różnych momentach cyklu menstruacyjnego – przed miesiączką, po niej oraz w czasie ciąży. Na podstawie intensywności, koloru, konsystencji upławów, lekarz jest w stanie podejrzewać konkretne schorzenia. Zdarza się, że wiele kobiet zgłasza obserwację brązowych upławów podczas wizyty u ginekologa.

Wśród najczęstszych przyczyn brązowego plamienia zarówno w ciąży, jak i poza nią można wymienić: zaburzenia hormonalne związane z niedoborem progestagenu prowadzące do niewydolności ciałka żółtego, hiperprolaktynemię, która oznacza stan, w którym hormon produkowany przez przysadkę mózgową wpływa negatywnie na działanie jajników, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, infekcje i choroby przenoszone drogą płciową, nadżerkę szyjki macicy, polipy w jamie macicy bądź szyjki macicy, mięśniaki macicy, urazy dróg rodnych i otarcia warg sromowych oraz choroby przenoszone drogą płciową.

Brązowe upławy w czasie ciąży

Brązowe upławy na początku ciąży mogą wiązać się z procesem implantacji (zagnieżdżeniem) zarodka. Zagnieżdżenie jaja płodowego w endometrium (błonie śluzowej macicy) ma miejsce zazwyczaj 7 dni po zapłodnieniu. Zapłodnienie, czyli moment łączenia komórki jajowej z plemnikiem, zachodzi w jajowodzie. Stamtąd zygota przemieszcza się do jamy macicy, cały czas dzieląc się.

Brązowe plamienie na początku ciąży

Dodatkowo, przez pierwszy miesiąc ciąży, a czasem nawet dłużej, kobieta może doświadczać okresowych plamień w postaci brązowej wydzieliny z pochwy. Zmiany hormonalne są tutaj kluczowym czynnikiem. Brązowe plamienia, upławy czy śluz podczas ciąży nie powinny budzić obaw, o ile nie towarzyszą im skurcze czy bóle brzucha. Najprawdopodobniej są one wynikiem wcześniej wspomnianych procesów.