Rola lubczyku w lecznictwie, kosmetyce i kulinarii – właściwości i możliwość uprawy

Właściwości lecznicze, kosmetyczne oraz kulinarne lubczyka czynią go rośliną o szerokiej gamie zastosowań. Służy on do wsparcia pracy nerek, poprawy trawienia czy leczenia objawów przeziębienia. Niektórzy wykorzystują go jako naturalny afrodyzjak dla podniesienia potencji. Dodatkowo, lubczyk ma pozytywny wpływ na zdrowie skóry i włosów. Jest to popularna roślina przyprawowa, która nadaje potrawom, jak na przykład rosół, wyrazisty smak. Można ją uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na parapecie.

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale), zwany również lubieszczykiem, lubiśnikiem czy mleczniem, pochodzi z terenów Persji. Jest uprawiany nie tylko tam, ale także w różnych zakątkach świata, włączając w to Polskę. Jest częścią rodziny roślin selerowatych, co jest zauważalne w podobieństwach do naci selera. Roślina ta może osiągać nawet 1,5 metra wysokości, posiada słabo rozgałęzioną łodygę z której wyrastają duże, pierzaste i wydłużone liście w odcieniu ciemnej zieleni. Na szczycie łodygi pojawiają się niepozorne, bladożółte kwiaty skupione w niewielkich baldachach. Korzeń lubczyku dorasta do 25 cm długości.

W kuchni lubczyk jest cenionym dodatkiem do potraw, a jego charakterystyczny smak i zapach można odnaleźć w popularnej przyprawie typu maggi. Jednak to nie jedyne zastosowanie tej rośliny – jest ona również doceniana za swoje właściwości lecznicze i działanie jako afrodyzjak.

Główne źródło cennych składników lubczyku stanowi jego korzeń, gdzie znajdują się m.in. fitosterole, kwasy organiczne, kwasy polifenolowe, ftalidy czy kumaryna. Przypisuje się mu właściwości lecznicze, które zawdzięcza głównie obecności olejków eterycznych.

Kumaryna zawarta w lubczyku ma działanie przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne, co pomaga chronić komórki przed powstawaniem nowotworów i negatywnym wpływem wolnych rodników. Dodatkowo posiada właściwości uspokajające, rozkurczające, przeciwbólowe oraz przeciwobrzękowe.

Działanie rozkurczające lubczyka wpływa korzystnie na układ pokarmowy, poprawiając procesy trawienne i perystaltykę jelit. Roślina ta ułatwia przepływ żółci do dwunastnicy przez relaksację mięśni gładkich dróg żółciowych. Ma też działanie bakteriobójcze w przewodzie pokarmowym, co sprzyja procesom fermentacji pokarmów w jelitach.

Lubczyk ma także pozytywny wpływ na stan nerek i wątroby dzięki swoim właściwościom oczyszczającym. Zwiększa wydalanie mocznika oraz działa moczopędnie, co pobudza utrzymanie prawidłowej pracy nerek i zmniejsza ryzyko formowania się kamieni nerkowych.