Tabletki wspomagające odżywienie i wzmocnienie włosów – czy warto na nie postawić?

Codzienna dieta, bogata we właściwe składniki odżywcze, jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie i kondycję naszych włosów. Gdy nasz jadłospis jest ubogi w minerały i witaminy, włosy mogą stać się kruche, łamliwe i zaczynać nadmiernie wypadać. Jednakże, nawet przy zmianie diety na zdrowszą, efekty nie są natychmiastowe. Dlatego warto rozważyć stosowanie specjalnych tabletek na włosy. Preparaty te są stworzone tak, aby szybko uzupełnić niedobory mikroelementów i odżywić włosy od środka.

Jedzenie odpowiednie dla zdrowia i siły włosów

Właściwie zbilansowana dieta ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego wzrostu i kondycji włosów. Białko oraz witaminy i minerały, które dostarczamy do organizmu poprzez pokarmy, są podstawowymi elementami budulcowymi naszych włosów. Są one przesyłane przez krew do mieszka włosa, skąd trafiają do cebulek włosa, zapewniając im odpowiednie odżywienie. Niedobory żywieniowe mogą więc prowadzić do osłabienia i zniszczenia włosów, powodując, że stają się matowe, łamliwe i zaczynają nadmiernie wypadać.

Podstawowe składniki odżywcze dla zdrowych włosów

Kluczowym składnikiem dla zdrowia włosów jest białko. Bez niego nasz organizm nie jest w stanie regenerować osłabionych włosów i zapoczątkować wzrostu nowych. W diecie na zdrowe włosy nie powinno zabraknąć pokarmów bogatych w pełnowartościowe białko, takich jak: ryby, drób, chude mięso i wędliny, jaja, otręby, zboża, rośliny strączkowe, soja, a także nasiona słonecznika i siemię lniane. Są one źródłem niezbędnych aminokwasów, które nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Najważniejszymi są tutaj aminokwasy siarkowe – metionina i cysteina, które tworzą keratynę – główne białko budujące włosy. Dodatkowo, te substancje mają duże znaczenie dla przyspieszenia wzrostu włosów oraz zapobiegają ich rozdwajaniu i łamliwości.

Ważna w diecie na zdrowe włosy jest również odpowiednia ilość płynów – najlepiej niesłodzonych ziołowych herbat, takich jak pokrzywa czy skrzyp polny, a także woda mineralna, będąca bogatym źródłem krzemu. Dziennie powinniśmy spożywać 1,5 – 2 litry płynów.

Na zdrowie włosów mają również wpływ nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), zwłaszcza omega-3 i omega-6. Poprawiają one kondycję skóry głowy i sprawiają, że włosy lśnią i dobrze się układają. Źródłami tych kwasów są oleje: lniany, rzepakowy, z awokado oraz surowe ryby i tran.