Wpływ witamin i mikroelementów na zdrowie włosów: jakie składniki powinny zawierać suplementy?

Wraz z procesem starzenia, podczas chorób lub narażeniu na działanie niezdrowych elementów, włosy mogą tracić na sile i zaczynać wypadać. Jednym ze skutecznych sposobów na zapobieganie temu zjawisku jest regularne stosowanie suplementów dla włosów, które zawierają odpowiednie witaminy i mikroelementy. Takie produkty nie tylko ochronią włosy, ale także zadbają o ich siłę i pomogą w hamowaniu procesu wypadania. Regularne przyjmowanie takich suplementów może także przyspieszyć wzrost włosów.

Osłabienie włosów i ich wypadanie może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zabiegi fryzjerskie (np. permanentna ondulacja, częste farbowanie), czynniki mechaniczne (np. silne szczotkowanie), stres, ciąża i okres po porodzie, choroby skóry i układu ogólnoustrojowego (np. choroby tarczycy), niewłaściwa dieta, czy zażywanie niektórych leków (np. cytostatyków stosowanych w terapii nowotworowej). Często jednak główną przyczyną osłabienia włosów jest niewłaściwe odżywianie, które nie dostarcza niezbędnych witamin i mikroelementów. Dlatego zdrowe, piękne włosy często wymagają suplementacji witaminowej od wewnątrz.

Dobre suplementy na włosy powinny zawierać starannie dobrane składniki, zarówno pod względem jakości, jak i ilości. Skrzyp polny to popularny element takich produktów, który wykazuje działanie mineralizujące, wzmacniające, regenerujące i oczyszczające. Zawartość łatwo przyswajalnej krzemionki w skrzypie sprawia, że włosy odzyskują moc i gęstość. L-lizyna to niezbędny aminokwas biorący udział w procesie wzrostu i naprawy tkanek. Biotyna poprawia stan skóry, włosów i paznokci, a jej niedobór może prowadzić do łamliwości paznokci i włosów oraz łojotokowego zapalenia skóry. Kwas foliowy i witamina B12 wspierają procesy podziału i wzrostu nowych komórek, przyspieszając regenerację włosów. Kwas pantotenowy dba o wygląd włosów poprzez udział w metabolizmie energetycznym w obrębie mieszka włosa. L-cysteina i L-metionina są siarczanymi aminokwasami wpływającymi na produkcję keratyny – głównego składnika struktury włosów.

Właściwie skomponowany suplement na włosy pozwoli utrzymać ich zdrowie, prawidłową pigmentację i ochroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dzięki temu włosy będą bardziej odporne na działanie czynników mechanicznych, takich jak np. szczotkowanie.