Walka z cellulitem wodnym – domowe metody na pozbycie się problemu

Problematyka cellulitu wodnego wpływa na estetykę ciała, często równocześnie powodując dyskomfort bólowy. Jest to przypadłość, która nie omija praktycznie żadnej kobiety – zarówno tych borykających się z nadmiarem kilogramów, jak i kobiet o drobnej budowie ciała. Przyjmuje się, że jednym z głównych czynników sprzyjających pojawieniu się cellulitu wodnego jest nadmierna retencja wody w organizmie. Terapia skierowana na walkę z tym schorzeniem obejmuje wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz regularne wykonywanie specjalistycznych zabiegów oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków. Dopełnieniem terapii mogą być tabletki przeciwko cellulitowi wodnemu.

Cellulit wodny manifestuje się poprzez zwiększone gromadzenie płynów w komórkach tkanki łącznej, które wynika z niewłaściwej pracy układu krążenia krwi i limfy. W efekcie dochodzi do niedotlenienia komórek i niewystarczającego zaopatrzenia ich w składniki odżywcze. Adipocyty, czyli komórki tłuszczowe, zaczynają magazynować toksyny, co prowadzi do stopniowego zwiększania ich rozmiarów.

Komórki tłuszczowe, które uległy powiększeniu tworzą skupiska, które na skórze widoczne są jako nieatrakcyjne, a często także bolesne guzki i nierówności. Najbardziej widoczne są one na udach i pośladkach, ale u osób otyłych mogą pojawić się również na ramionach, brzuchu, łydkach a nawet w okolicach kostek.

Cellulit wodny może mieć różnorodne przyczyny, wśród których można wymienić między innymi: zaburzenia hormonalne, niewłaściwie zbilansowaną dietę bogatą w sól, używanie substancji uzależniających takich jak papierosy, alkohol czy kofeina oraz problemy z krążeniem. Dodatkowo, cellulit wodny częściej dotyka osoby wykonujące pracę stojącą lub siedzącą bez możliwości aktywności fizycznej, a także te noszące zbyt ciasne ubrania, obuwie na wysokim obcasie czy też mające nawyk zakładania jednej nogi na drugą.

Warto podkreślić, że jedną z istotnych przyczyn powstawania cellulitu wodnego są wahania hormonalne występujące tuż przed menstruacją. To właśnie w tym czasie dochodzi do nadmiernego gromadzenia wody w organizmie, co może prowadzić do obrzęków i jest jednym z najczęstszych czynników sprzyjających pojawieniu się cellulitu wodnego.