Czy domowe treningi mają sens?

Mimo iż ostatnie czasy zmusiły mnóstwo osób do rezygnacji z chodzenia na siłownię, tym samym przekonując do domowego trenowania, po ponownym otwarciu obiektów sportowych sporo ludzi postanowiło do nich wrócić. Niektórzy po prostu lubią siłownię, preferują atmosferę tłumu i mają większą motywację do wysiłku wtedy, gdy praktykują go razem z innymi. Są też jednak i tacy, którzy mają zdanie, iż trening w domu bez sprzętu nie może być skuteczny.

Czy więc oni mają rację czy totalnie się mylą?

Miejsce ćwiczeń nie ma aż takiego znaczenia. Można bowiem wykonać doskonały trening w domowych warunkach, nie mając do dyspozycji absolutnie żadnego sprzętu, nawet podstawowej pary hantli czy jakichkolwiek gum treningowych, ale można też przeprowadzić mało skuteczny trening na siłowni, pomimo dostępu do niemalże wszystkich maszyn do ćwiczeń, jakie tylko zostały wymyślone. Zarówno na siłowni, jak i w domu możemy wykonać hip trusty, przysiady, czy też wiele innych ćwiczeń. Liczy się bowiem dobry plan, zaangażowanie i odpowiednie nastawienie. Osoba mająca negatywne zdanie na temat skuteczności domowych treningów często nawet podświadomie może je wykonywać w taki sposób, by nijak nie mogły okazać się skuteczne.

Czy taki trening ma sens? Oczywiście, że tak

Każdy trening ma sens, jeżeli człowiek choć trochę się do niego przyłoży. Nie zawsze trzeba dawać z siebie sto procent, zwłaszcza jeśli ewidentnie w jakimś dniu nie ma się za dużo energii, bo jest się np. po kilkunastu godzinach ciężkiej pracza ale chodzi o to, by w danym momencie i w stosunku do dysponowanych zasobów dawać z siebie jak najwięcej albo przynajmniej bardzo dużo. Przy takim nastawieniu nawet trening w domu będzie super skuteczny. Mięśnie są też podatne na działanie mózgu. Pełne skupienie na ćwiczeniach pozwoli zatem bardziej je zaangażować, dzięki czemu zaczną one reagować nawet na najprostsze ruchy i najmniejsze podnoszone ciężary.

Trening w domu bez sprzętu ma sporo zalet w stosunku do treningu wykonywanego na siłowni, albowiem praktycznie zawsze można się nim zająć i nic to nie kosztuje. Nawet najprostsze ćwiczenia są natomiast lepsze od totalnego bezruchu.