Jak efektywnie wykorzystać przestrzeń? Innowacyjne rozwiązania w aranżacji 29 m2 mieszkania

W przypadku małych przestrzeni, takich jak mieszkania typu kawalerka, każdy metr kwadratowy jest niezwykle cenny. Przykładem takiego pomieszczenia jest ta niewielka kawalerka, o powierzchni zaledwie 29 m2, której urządzanie było prawdziwym wyzwaniem dla projektantów. Jednak dzięki ich kreatywności i niebanalnym pomysłom, udało im się stworzyć wymarzone miejsce do życia – zarówno funkcjonalne, jak i estetycznie przyjemne dla oka. Co wyróżnia tę kawalerkę od innych?

Pomimo ograniczonej powierzchni, projektantom udało się zaplanować i urządzić pełnowartościowe mieszkanie, z oddzielną sypialnią – co jest rzadkością w takich przestrzeniach. W tym przypadku, do ich dyspozycji była wysokość mieszkania, która pozwoliła na stworzenie pół-antresoli i wygospodarowanie miejsca na sypialnię. Za całość projektu odpowiedzialna była pracownia 3XA, która pokazała swoje umiejętności w aranżacji kawalerki znajdującej się w budynku z XIX wieku.

Antresolę – sypialnię, łączy ze schodami funkcjonalny regał, który służy jednocześnie jako przechowalnia dla różnych przedmiotów. Regał, połączony jest z szafą w przedpokoju, skrytą za lekkimi zasłonami. To pomysłowe rozwiązanie dodaje przestrzeni, nie ogranicza korytarza i wprowadza do pomieszczenia niepowtarzalną lekkość. Warto również zwrócić uwagę na unikalną podłogę o wzorze szachownicy w przedpokoju.

W przypadku małych pomieszczeń szczególnie ważne jest dbanie o detale, takie jak kolory i dodatki. Tutaj, projektanci postawili na czystą biel i jasne drewno. Gwoździem programu jest surowa płyta OSB, wykorzystana w różnych częściach mieszkania – od konstrukcji regału pod schodami, poprzez ścianę antresoli, aż po sufit w przedpokoju. Dzięki temu oryginalnemu materiałowi, wnętrze nabrało wyjątkowego charakteru. Efekt dopełnia biała ściana z cegły, która dodaje klimatu całej kawalerce.