Dlaczego warto spać co najmniej 7 godzin dziennie? – praktyczne porady dla zdrowotności

Jak żyć zdrowo? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Tymczasem okazuje się, że nie jest to tak trudne jak mogłoby się wydawać, bo wystarczy już mała zmiana codziennych nawyków by poczuć się lepiej i zadbać o zdrowie. W tym tekście wskazujemy dlaczego warto spać co najmniej 7 godzin dziennie i jaki ma to wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Dlaczego warto spać co najmniej 7 godzin dziennie?

Zdrowy sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Lekarze wskazują, że najlepiej spać ok. 7- 8 godzin na dobę. Dotyczy to szczególnie grupy osób w przedziale wiekowym od 18 do 64 lat. Jest to optymalna dawka snu, dzięki której organizm odpoczywa i jest zregenerowany. Co natomiast dzieje się z nim kiedy śpimy mniej niż 7 godzin dziennie?

Zbyt krótki sen a następstwa zdrowotne

Zbyt krótki sen ma negatywne następstwa nie tylko dla samopoczucia, ale również dla zdrowia organizmu. Oprócz zmęczenia i braku koncentracji naukowcy wskazują również, że osoby, które śpią mniej niż 7 godzin dziennie są bardziej narażone na możliwość wystąpienia nowotworów. Dotyczy to szczególnie mężczyzn, ponieważ z badań wynika, że ci, którzy śpią krócej niż 5 godzin na dobę są bardziej narażeni na zachorowanie na raka prostaty. W przypadku kobiet badania dowiodły ryzyko większego zachorowania na raka piersi w przypadku niedoborów snu.

Jak się okazuje dbać o zdrowie można na wiele sposobów, a czasem wystarczy niewielka zmiana dotychczasowych nawyków. Dotyczy to również ilości snu. Dlatego, jeśli do tej pory zdarzało nam się spać mniej niż 7 godzin dziennie to warto to zmienić aby zadbać o zdrowie i samopoczucie. Jak się, bowiem okazuje sen ma wpływ nie tylko na koncentrację i zdolność skupienia się w pracy, ale również na ogólny stan zdrowia całego organizmu. Co ciekawe, nie warto jednak przesadzać, ponieważ przekroczenie 8 godzin snu zdaniem naukowców powoduje, że można wstać z przemęczeniem i bólem głowy.

One thought on “Dlaczego warto spać co najmniej 7 godzin dziennie? – praktyczne porady dla zdrowotności

Dodaj komentarz