Dzika róża (Rosa canina L.) – jej wielostronne właściwości oraz zastosowanie w ziołolecznictwie i kuchni

Róża dzika, znana również jako Rosa Canina L., to gatunek krzewu zaliczanego do rodziny różowatych. Rozprzestrzeniona jest praktycznie na całym świecie, występująca zarówno w Europie, Afryce, Azji, jak również na terenie Nowej Zelandii czy Australii. W Polsce jest najczęściej spotykanym gatunkiem róży. Można ją odnaleźć nie tylko w ogrodach, ale także na brzegach dróg, skrajach lasów oraz na działkach. Jest ceniona zarówno przez miłośników ziołolecznictwa jak i amatorów kuchni pełnej smaku i aromatu. Róża dzika często nazywana jest nazwami ludowymi takimi jak „psia róża”, babicha czy szypszyna.

Termin „róża”, a nawet „dzika róża” ma szerokie znaczenie i można go używać odnosząc się do wielu gatunków róży. W Polsce mamy ponad 20 różnych odmian tej rośliny. Nie tylko róża dzika (Rosa canina L.) jest określana tym terminem, ale również róża pomarszczona (zwana japońską, Rosa rugosa Thunb.), róża jabłkowata (Rosa pomifera Herrm.), róża francuska (Rosa gallica L.) czy róża stulistna (inaczej cukrowa, Rosa centifolia L.).

W kontekście botanicznym, owoc dzikiej róży to tak naprawdę owoc rzekomy, który powstaje ze zrośniętego i zmięśniałego dna kwiatowego. Prawdziwymi owocami są orzeszkowate nasionka umieszczone w środku tego „owocu”.

Dzika róża jest gatunkiem wyjątkowo łatwym do uprawy. Jej pielęgnacja nie wymaga specjalnego trudu. Wystarczy posadzić ją na słonecznym miejscu, aby cieszyć się bujnym kwitnieniem rośliny. Róża dzika nie ma specjalnych wymagań glebowych i potrafi rosnąć niemal na każdym przepuszczalnym i umiarkowanie wilgotnym podłożu.

Chociaż niektórzy działkowcy obawiają się o przetrwanie ich róży przez zimę, to róża dzika jest nie tylko wytrzymała na mrozy, ale również dobrze znosi nagłe zmiany temperatur charakterystyczne dla naszego klimatu. Nie jest konieczne przycinanie krzewów dzikiej róży, dlatego sadząc je w rzędzie można za pomocą nich stworzyć naturalne żywopłoty. Zalecane jest jednak usuwanie uszkodzonych lub chorych pędów. Młode krzewy powinny być regularnie podlewane, szczególnie w czasie suszy.