Instrukcja obsługi bidetu – jak korzystać z tego urządzenia?

Choć bidet nie jest urządzeniem typowo spotykanym w polskich łazienkach, zdobycie wiedzy na temat jego obsługi może okazać się niezwykle przydatne, szczególnie podczas zagranicznych podróży. Wprawdzie, niektóre osoby mogą czuć się skrępowane przy próbie poruszenia tego tematu, jednak rozmowa o higienie intymnej nie powinna być tematem tabu. W końcu, używanie bidetu jest kwestią dbałości o higienę osobistą, a zdobycie praktycznej wiedzy na ten temat może przynieść nam wiele korzyści.

Z uwagi na różnice kulturowe i odmienne zwyczaje, bidet nie jest standardowym elementem wyposażenia łazienek w Polsce. Z tego powodu, wiele osób nie jest pewnych, jak z takiego urządzenia korzystać. Jednak po zapoznaniu się z jego funkcjonowaniem, możemy docenić zalety płynące z jego użytkowania, a być może nawet zdecydować się na zainstalowanie takiego urządzenia w naszej łazience.

Właściwe korzystanie z bidetu nie jest skomplikowane i nie istnieje jeden słuszny sposób na jego użycie. Najlepszym rozwiązaniem jest wypróbowanie kilku technik i wybór tej, która będzie dla nas najbardziej komfortowa. Zazwyczaj bidet znajduje się w pobliżu sedesu, co umożliwia jego użycie tuż po skorzystaniu z toalety. Jeżeli jest taka potrzeba, wcześniej można użyć papieru toaletowego. Jednak jedną z zalet bidetu jest to, że osoby odczuwające dyskomfort podczas korzystania z papieru toaletowego (na przykład z powodu podrażnień), mogą zadbać o swoją higienę za pomocą wody i mydła.

W zależności od preferencji, do kranika bidetu można ustawić się przodem lub tyłem. Korzystając z bidetu tyłem, nie ma konieczności zdejmowania spodni. Jeśli regulacja strumienia wody na to pozwala, można również usiąść na bidecie. Po zakończeniu czynności higienicznych, należy dokładnie się osuszyć – najlepiej za pomocą papieru toaletowego lub własnego ręcznika. Wykorzystany papier powinniśmy wrzucić do muszli klozetowej, a nie do bidetu.

Ciekawostką jest fakt, że bidet jest zwykle dużo czystszy niż sedes. Dlatego jeśli zachodzi potrzeba umycia innej części ciała i nie jesteśmy w stanie tego zrobić przy umywalce, bidet jest doskonałym rozwiązaniem. Szczególnie popularne jest korzystanie z niego do szybkiego odświeżenia stóp – co w upalne dni może przynieść dużą ulgę i znacząco poprawić nasze samopoczucie.