Polska otrzymała tylko 10 tysiąc dawek szczepionki na nowy podwariant koronawirusa mimo siedmiokrotnie większego zapotrzebowania

Radio ZET podaje, że Polska na obecną chwilę posiada jedynie 10 tysięcy dawek szczepionki przeznaczonej na walkę z nowym wariantem koronawirusa. To liczba znacznie mniejsza, niż wynikałoby z najnowszych raportów Ministerstwa Zdrowia, z których wynika, że liczba osób gotowych poddać się immunizacji przekracza tę wartość aż siedmiokrotnie. Łącznie, zamówienie na szczepionki obejmuje 210 tysiący jednostek.

W dniu środowym rozpoczęto proces szczepień za pomocą nowej formuły szczepionki, dostosowanej do panującego obecnie podwariantu koronawirusa, znanego jako Kraken. Niestety, część aptek oraz placówek medycznych, które miały realizować program szczepień, nie otrzymała takiej ilości dawek jak zakładano w zamówieniach.

Szef Agencji Rezerw Strategicznych, Michał Kuczmierowski, w rozmowie z Radiem ZET zapewnia, że jeszcze dziś do kraju trafi następna partia szczepionek – tym razem 200 tysięcy sztuk. Kuczmierowski apeluje o wyrozumiałość i zapewnia, że dostawy szczepionek zostaną dokończone zgodnie z planem, a środki te będą sukcesywnie dystrybuowane do punktów szczepień na terenie kraju. Dodatkowo, szef Agencji podkreśla, że do jego wiedzy nie doszły żadne informacje o konieczności zmiany terminów szczepień.