Wrażliwa cera z rozszerzonymi naczynkami – przyczyny, sposoby leczenia i konieczność specjalnej pielęgnacji

Zjawisko rozszerzonych naczynek na skórze jest oznaką skóry bardzo delikatnej i potrzebującej szczególnej opieki. Wyraźnie widoczne „pajączki” na skórze można ukryć przy użyciu odpowiednich kremów do pielęgnacji cery naczyniowej. Dla osób zmagających się z tym problemem dobrym rozwiązaniem jest stosowanie punktowego serum. Niezwykle istotne jest również zapewnienie wsparcia dla naczyń krwionośnych od środka, poprzez spożywanie suplementów diosminy. Dietę osób zmagających się z tym problemem powinno charakteryzować ograniczenie używek i pikantnych przypraw.

Skóra, na której pojawiają się rozszerzone naczynka, jest szczególnie delikatna i wrażliwa. Charakteryzuje się subtelnym różowym kolorem, który pod wpływem różnych czynników może znacznie się zintensyfikować. Cechą charakterystyczną takiej cery jest duże reagowanie na zmienne warunki otoczenia, zarówno zewnętrznego jak i wewnętrznego. Naczynia krwionośne są kruche i skłonne do częstego pękania, co objawia się na twarzy w postaci nieatrakcyjnych „pajączków”, znanych również jako teleangiektazje.

Pielęgnacja cery ze skłonnością do rozszerzania naczynek musi być szczególnie delikatna i ostrożna, ponieważ jest to rodzaj skóry wyjątkowo wrażliwy. Reakcje skóry mogą manifestować się pod postacią trwałego zaczerwienienia, czasami nawet obrzęku, a także pieczenia lub swędzenia. Zaczerwienienia najczęściej dotyczą obszarów policzków, czoła, boków nosa, brody i górnej wargi. Pajączki na skórze są wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji i mogą pozostać po różnych stanach zapalnych skóry, zwłaszcza po nieodpowiednio dobranym leczeniu.

Za rozszerzanie naczynek mogą odpowiadać takie czynniki jak spożywanie mocnej kawy czy herbaty, alkoholu, gorących posiłków lub ostrych potraw. Warto też zwrócić uwagę na nadmierną ekspozycję na słońce.