Właściwości, korzyści i sposoby stosowania korzenia maca

Znany również jako peruwiański żeń-szeń, korzeń maca jest wyjątkową rośliną, którą można znaleźć w centralnej części górskiego pasma Andów. Zyskał on na popularności na całym świecie, a liczba osób doceniających jego właściwości stale rośnie.

Maca, naukowo określana jako Lepidium meyenii, jest warzywem korzeniowym o wielu prozdrowotnych właściwościach, które były wykorzystywane przez mieszkańców Peru od niepamiętnych czasów. Według peruwiańskich wierzeń, korzeń maca posiada magiczną moc przynoszącą długowieczność. To cenione źródło wartości odżywczych obfituje w zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe – stanowią one aż 70% składu tej rośliny (podczas gdy kwasy nasycone to tylko 24%). W jego strukturze zawarte są również węglowodany, z których jest zbudowany prawie do 60%, a blisko 10% stanowi błonnik pokarmowy.

Korzeń maca jest skarbnicą wielu cennych składników. Zawiera m.in. związki polifenolowe takie jak flawonoidy i antocyjany, ważne składniki mineralne – żelazo, wapń, cynk i miedź, oraz sterole – sitosterol, kampesterol, stygmasterol. Znajdziemy w nim również glukozynolany, czyli grupę organicznych związków chemicznych. Jest bogaty w witaminę B1, B2, B3 (niacynę) oraz B6, a także kwas askorbinowy, czyli witaminę C.

Korzeń maca swoim wyglądem przypomina korzeń pietruszki. Może przybierać różne formy – od wydłużonej po bardziej bulwiastą. Korzeń ten występuje w wielu kolorach – czerwonym, białym, żółtym czy zielonym. Jego smak jest trudny do opisania – to unikalne połączenie słodkości z nutą orzechową i delikatnym akcentem ostrości.