Wykorzystanie olejów z pestek owoców w pielęgnacji skóry

Ostatnich parę lat obserwuje niemały wzrost zainteresowania kosmetykami na bazie olejów, które są pozyskiwane ze środkowej części owoców, a mianowicie z ich pestek. Takie surowce, jak pestki malin, winogron, wiśni, moreli, granatu, dzikiej róży czy nawet arbuza, dzięki swoim właściwościom mogą wpłynąć na poprawę kondycji skóry i pomóc w walce z jej powszechnymi problemami.

Coraz więcej osób decyduje się na pielęgnację skóry za pomocą naturalnych olejów, które są ciekawym urozmaiceniem dla klasycznych kosmetyków. Kluczowe jest to, że charakteryzują się one wysoką skutecznością – niektóre mają tak silny wpływ na skórę, że mogą pełnić funkcję samodzielnych kosmetyków. Ostatnio naukowcy odkryli ogromne możliwości zawarte w pestkach owoców. W coraz większej ilości gotowych kosmetycznych produktów, takich jak kremy, mleczka pielęgnacyjne czy peelingi pojawiają się oleje z nich uzyskane. Możemy je również wykorzystać samodzielnie, tworząc domowe preparaty dostosowane do swoich indywidualnych potrzeb skóry.

Wśród dostępnych olejów z pestek, niektóre szczególnie wyróżniają się swoimi odżywczymi właściwościami, które są nieocenione przy codziennej domowej pielęgnacji ciała i skóry.

Olej z pestek malin to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i dokładnie przebadanych olejów pochodzących ze środkowej części owoców. Jest to produkt o gęstej konsystencji, który skutecznie natłuszcza skórę po nałożeniu. Jest polecany dla osób z suchą, odwodnioną, mało elastyczną oraz starzejącą się skórą. Może być również używany dla cery tłustej, ale w połączeniu z innymi olejami, takimi jak np. olej migdałowy.

Olej z pestek malin posiada szereg korzystnych właściwości. Pełni funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego (może mieć od 28 nawet do 50 SPF), delikatnie rozjaśnia cerę, poprawia nawilżenie i elastyczność skóry, wzmacniając jednocześnie barierę lipidową naskórka. Pomaga w zwalczaniu wolnych rodników, dzięki czemu przeciwdziała starzeniu. Ułatwia przenikanie składników odżywczych w głąb skóry, dlatego warto go łączyć z innymi olejami bogatymi w witaminy (np. olejem z nasion marchwi). Natłuszcza skórę suchą, a w przypadku tłustej pomaga w normalizacji pracy gruczołów łojowych.