Ziołomiody – wizja produktu z korzyścią dla zdrowia, łączącego sile miód i rośliny

Produkt znany jako ziołomiody jest wynikiem skutecznej interakcji między pszczołami a człowiekiem. Nie wszystkie rośliny o wysokich wartościach odżywczych kwitną, co oznacza, że nie wszystkie z nich są w stanie produkować nektar lub pyłek, który pszczoły mogłyby przekształcić w miód. W odpowiedzi na ten problem, człowiek podał pszczołom specjalnie przygotowany pokarm ziołowy, który następnie został przekształcony w miód. W efekcie powstał wyjątkowy produkt łączący korzyści tradycyjnego miodu z unikalnymi właściwościami różnych roślin.

Wiele osób zdaje sobie sprawę, że wprowadzenie roślin do miodu daje mu dodatkowe zalety zdrowotne, takie jak cenne enzymy pochodzące z gruczołów ślinowych owadów, mikroelementy czy antybiotyczne substancje. Kombinacja zalet miodu z leczniczymi właściwościami roślin tworzy produkt o niezwykłej wartości. Jednak istnieje wiele cennych ziół i owoców, które nie mogą być naturalnie przetwarzane przez pszczoły, ponieważ nie produkują one nektaru lub spadzi.

Pszczelarze odkryli, że podanie pszczołom specjalnie przygotowanego pokarmu na bazie tych roślin skutkuje produkcją miodu w podobny sposób jak z pyłkiem. Zbadali właściwości tak powstałego produktu i wyszło na to, że zawiera on więcej mikroelementów niż tradycyjnie produkowany miód. Jest to wynikiem podania pszczołom roślin wyjątkowo bogatych w cenne składniki, takie jak pokrzywa, macierzanka czy aronia. Substancje aktywne pochodzące z tych roślin dodatkowo wzbogaciły miód.

Pszczoły traktują dostarczaną im pożywkę ziołową lub owocową na równi z nektarem, wchłaniają ją do swojego żołądka i poddają działaniu enzymów. Dlatego ziołomiody są produktem całkowicie naturalnym, wolnym od sztucznych barwników, aromatów czy konserwantów. Rolą człowieka (pszczelarza) jest tu wybór odpowiednich roślin i przygotowanie z nich pokarmu dla owadów.

Ziołomiody jako unikalny produkt powstały z niespotykanej współpracy między człowiekiem a pszczołami mogą stanowić cenny dodatek do codziennej diety. Jest zalecane przyjmowanie ich nie tylko w czasie choroby, ale także jako element profilaktyki zdrowotnej. Najlepszym sposobem na uzyskanie korzyści z zawartych w nich substancji czynnych jest spożywanie ziołomiodów poprzez ssanie 2-3 razy dziennie po jednej łyżeczce. Ziołomiody mogą być również stosowane w kuchni jako dodatek do napojów, owsianki, naleśników, jednak pamiętajmy, aby temperatura potraw nie przekraczała 40 stopni Celsjusza, ponieważ w przeciwnym razie cenne aminokwasy i enzymy ulegają zniszczeniu.