Domowe SPA: dobroczynna moc kąpieli borowinowych

Borowina, zwana również „czarnym złotem”, stanowi nie tylko bogate źródło cennych minerałów, ale jednocześnie jest skutecznym lekiem i kosmetykiem. Zawiera wiele wartościowych składników, takich jak mikroelementy, kwasy organiczne, garbniki, białka, żywice czy krzemionkę. Regenerująca kąpiel borowinowa to zabieg, z którego korzyść można odnieść bez konieczności wizyty w ośrodku SPA. Na rynku dostępne są różne preparaty z borowiną, które umożliwiają przeprowadzenie tego zabiegu w domowych warunkach.

Na całym świecie kąpiele borowinowe cieszą się ogromną popularnością jako zabiegi o działaniu leczniczym i kosmetycznym. Borowina jest w 100% naturalnym surowcem, wynikającym z procesu rozkładu torfu, który powstaje w wyniku degradacji roślinności bagiennej przy udziale powietrza i mikroorganizmów. W ten sposób powstające związki organiczne wykazują silne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. W ich skład wchodzą także biologicznie czynne enzymy oraz antybiotyki, a nawet niewielkie ilości hormonów.

Zastosowanie borowiny jest szczególnie zalecane w przypadku różnego rodzaju schorzeń, takich jak: choroby reumatyczne, zwyrodnieniowe choroby stawów, nerwobóle, obrzęki po urazach takich jak stłuczenia, złamania czy zwichnięcia. Przydatna jest również w leczeniu niektórych schorzeń ginekologicznych (m.in. nadżerki, niedoczynność hormonalna jajników), chorób układu krążenia, jak miażdżyca, podczas menopauzy, a także w przypadku przewlekłych infekcji i stanów zapalnych.

W kosmetyce borowina ma szerokie zastosowanie. Używana jest do walki z cellulitem, poprawiając zarówno redukcję tkanki tłuszczowej, jak i napięcie skóry. Poza tym wygładza i ujędrnia skórę, opóźnia procesy starzenia, oczyszcza skórę i poprawia jej ogólną kondycję.