Zabawy sensoryczne jako pomysł na kreatywne spędzanie czasu z dziećmi

Czas spędzony z dzieckiem to moment budowania więzi i okazja do kolekcjonowania wspólnych wspomnień. Warto zadbać, aby te chwile były nie tylko dobrą zabawą, ale i ciekawym doświadczeniem. Na szczęście istnieją aktywności, które idealnie łączną ze sobą  naukę i zabawę.

Należą do nich zabawy sensoryczne, które pobudzają zmysły, stymulują ogólny rozwój oraz integrację sensoryczną. Nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się poprzez eksperymentowanie i doświadczanie, a tego typu aktywności w tym przypadku sprawdzą się idealnie.

Jakie obszary rozwijają zabawy sensorczyne?

Zabawy sensoryczne są ogromnym wsparciem w wielu dziedzinach rozwoju dziecka. Nie chodzi jedynie o kreatywność i wyobraźnię, które są tutaj mocno stymulowane. Inne ważne aspekty to wsparcie zdolności motorycznych, intelektualnych, koordynacji czy rozwoju mowy. Ponadto tego typu aktywności wspierają też proces odbierania i przetwarzania bodźców, a także pobudzają dzieci do swobodnego odkrywania otaczającego je świata.

Zabawy sensoryczne – jak się bawić?

Przygotowanie domowych zabaw sensorycznych jest bardzo proste. Tak naprawdę wystarczą nam produkty, które znajdziemy w domu. Do przygotowania mas sensorycznych, przyda się odrobina mąki zmieszana z wodą, którą dodatkowo można uatrakcyjnić poprzez dodanie niewielkiej ilości barwnika spożywczego. Natomiast układając na podłodze przedmioty czy materiały o różnych fakturach, możemy uzyskać popularną ścieżkę sensoryczną. Ważne, aby zadbać o różnorodność. Tyczy się to faktur, kolorów, temperatury (np. wody), rozmiaru, konsystencji itp. Do zabaw można wykorzystać ziarna, nasiona, kamyczki znalezione na spacerze, skrawki materiałów i wszystko to, co podpowie nam nasza kreatywność. Im więcej wyraźnych kontrastów, tym lepiej.

Dodatkowe atuty zabaw sensorycznych?

Zabawy sensoryczne słyną również ze swoich właściwości wyciszających i wspomagających koncentrację, dlatego świetnie sprawdzi się wykonywanie ich pod koniec dnia, przed wieczorną rutyną. Są to jednak aktywności bardzo wszechstronne i z tego względu możemy być pewni, że zabawa uda się praktycznie wszędzie,  zarówno w domu jak i podczas czasu spędzanego na świeżym powietrzu, bez względu na miejsce czy pogodę.

Zabawy sensoryczne to świetna propozycja na wspólne spędzanie czasu

Ze względu na to, że są one dla dzieci mocno absorbujące przydadzą się również w sytuacjach, kiedy rodzice potrzebują chwili wytchnienia z kubkiem ciepłej kawy. Aktywności te nie tylko stymulują rozwój ale przede wszystkim dostarczają dużo radości i niezapomnianych wrażeń. Dzięki nim, dzieci mają okazję do swobodnego eksplorowania otoczenia i eksperymentowania z tym, co je otacza.