Bezpieczne zioło dla przyszłych mam i ich pociech: rumianek

Ze świata ziół, rumianek to jedno z tych, które są uważane za bezpieczne zarówno dla kobiet w ciąży, jak i dla małych dzieci. W wielu formach – herbata rumiankowa, nasiadówki, maści lub nawet okłady – rumianek jest nie tylko dostępny, ale także bezpieczny do stosowania podczas karmienia piersią. To zioło słynie ze swoich właściwości rozkurczających, uspokajających i przeciwbakteryjnych.

Dlaczego rumianek jest tak korzystny w ciąży? Herbata ziołowa jest często pytaniem dla wielu przyszłych matek, a rumianek pospolity z pewnością spełnia kryteria bezpieczeństwa. Rumianek ma wiele korzystnych właściwości zarówno przy stosowaniu wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Posiada działanie przeciwzapalne (dzięki zawartości alfa-bisabololu, chamazulenu, flawonoidów) i spazmolityczne (zawierające alfa-bisabolol, hydroksykumarinę, flawonoidy).

Podczas spożywania rumianku w ciąży, jego działanie rozkurczowe wpływa na mięśnie macicy oraz mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, przynosząc ulgę w niestrawnościach i zaparciach. Herbata rumiankowa jest również bardzo pomocna w stanach zapalnych przewodu pokarmowego oraz układu moczowego. Rumianek ma także działanie na układ nerwowy, zniwelowanie napięcia i ułatwienie zasypiania.

Rumianek stosowany zewnętrznie jako okłady na skórę działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Można go także używać jako maść na skórę. Rumianek jest szczególnie korzystny dla gardła w przypadku infekcji dróg oddechowych, gdzie można go stosować w formie płukań.