Ważność spędzania czasu na świeżym powietrzu dla rozwoju i zdrowia dzieci

Nie ulega wątpliwości, że aktywności na świeżym powietrzu mają znaczącą wartość nie tylko jako atrakcyjna alternatywa dla dziecięcej rozrywki polegającej na graniu na konsoli. Przebywanie najmłodszych pod gołym niebem przynosi szereg korzyści, które dotyczą zarówno ich kondycji fizycznej, jak i psychicznego samopoczucia. Ale dlaczego precyzyjnie jest tak istotne, aby skutecznie motywować maluchy do spędzania czasu poza domem?

Sytuacja, gdy dzieci niemal całą dobę bawią się na podwórku, niegdyś była całkiem powszechna. Obecnie natomiast, tradycyjna zabawa w klasy czy ukrywanie się przed rówieśnikami stanowi raczej rzadkość. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że rośnie liczba dzieci preferujących czynności domowe takie jak komputer czy telewizja, co odbiera dzieciom bawiącym się na zewnątrz potencjalnych partnerów do gier i zabaw. Prócz tego, często za brak dzieci na podwórkach odpowiadają dodatkowe zajęcia po lekcjach, które trwają do wieczora lub nadmierna opiekuńczość rodziców, którzy boją się potencjalnego zagrożenia na dworze dla swoich pociech.

Bez względu na te przeciwności, kluczowe jest, aby nasze dzieci spędzały jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Gry i zabawy plenerowe w towarzystwie rówieśników czy rodziców są gwarantem prawidłowego rozwoju, wzmacniają zdrowie oraz poprawiają samopoczucie naszych maluchów.